Blog

TERMIN SPŁATY PO PODZIALE MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW

spłata przy podziale majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego to kwestia, której z zasady nie porusza się w procesie rozwodowym. Sąd może zająć się tym na wniosek małżonków, ale tylko pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Z tego względu przeważnie przeprowadza się podział majątku po rozwodzie. Spłata jednego ze współmałżonków przez drugiego, któremu składniki majątku przypadną w nieproporcjonalnie wysokim udziale, to najczęstsze z rozwiązań. Jak wygląda ono w praktyce?

 

Czytaj więcej...

PODZIAŁ MAJĄTKU MIĘDZY KONKUBENTAMI PO ROZSTANIU

Podział majątku po rozstaniu nieformalnym (konkubinacie)

Podział majątku między konkubentami po rozstaniu może być trudnym i skomplikowanym procesem, zwłaszcza, gdy nie istnieje żadne formalne porozumienie między konkubentami regulujące wspólnie nagromadzony majątek. W przypadku konkubinatu, czyli związku nieformalnego, nie obowiązują przepisy dotyczące podziału majątku małżeńskiego, co może prowadzić do niejasności i trudności w rozliczeniach.

 

Czytaj więcej...

SCHEDA SPADKOWA - CO TO JEST I JAK JĄ POLICZYĆ?

Definicja schedy spadkowej

Czym jest scheda spadkowa i jakie ma znaczenie w kontekście prawa spadkowego? W prawie spadkowym, pojęcie schedy spadkowej nie zostało zdefiniowane wprost. W praktyce przyjmuje się, że scheda spadkowa to wartość majątku spadkodawcy, która podlega podziałowi między spadkobierców. Scheda spadkowa obejmuje zarówno aktywa (np. nieruchomości, ruchomości, prawa majątkowe), pasywa (np. długi, zobowiązania)oraz darowizny i zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę na rzecz swoich zstępnych (dzieci i wnuki) i małżonka.

Obliczanie schedy spadkowej jest bardzo ważne z punktu widzenia ustalenia sposobu podziału majątku spadkowego oraz ustalenia ewentualnych roszczeń związanych z zachowkiem. Warto wiedzieć, że uzyskanie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia nie skutkuje podziałem majątku spadkowego miedzy spadkobierców. Podział majątku spadkowego oraz ustalenie, kto nabędzie własność poszczególnych przedmiotów i praw należących do spadku jest możliwy, gdy nastąpi ustalenie wartości schedy spadkowej a następnie dział spadku.

 

Czytaj więcej...

PRZENIESIENIE PRAW AUTORSKICH A LICENCJA (UMOWA LICENCYJNA)

Przeniesienie praw autorskich a licencja

W obecnym systemie prawnym, aby móc legalnie korzystać z jakiegoś dzieła, trzeba uzyskać na to zgodę uprawnionego podmiotu. Może mieć ona formę umowy przenoszącej majątkowe prawa autorskie lub licencji. Każda z nich jest nieco do siebie podobna, jednak występują między nimi również różnice, których warto mieć świadomość. Przeniesienie praw autorskich a licencja: co warto wiedzieć? 

 

Czytaj więcej...

KANCELARIA PRAWNA ONLINE - ZALETY PORAD PRAWNYCH

Zalety porad prawnych online

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do Internetu, coraz więcej usług przenosi się do sfery online. Dotyczy to również branży prawniczej, gdzie pojawia się coraz więcej możliwości korzystania z usług kancelarii prawnych online. Analizując pozytywne opinie o poradach prawnych online wychodzimy naprzeciw aktualnym potrzebom klienta oraz umożliwiamy naszym klientom skorzystanie z usług prawnych online bez wychodzenia z domu.

Zalety korzystania z usług kancelarii prawnych online są coraz bardziej odczuwalne przez naszych klientów, obejmują przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu. Klienci nie muszą już osobiście odwiedzać kancelarii, co jest szczególnie istotne w przypadku osób mieszkających za granicą lub w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów może być ograniczony. Dzięki temu, że adwokat online kontaktuje się z Klientem przez Internet lub telefon możliwe jest uzyskanie pomocy prawnej bez konieczności wychodzenia z domu.

Mając na uwadze, że usługi online mogą powodować ograniczoną możliwość bezpośredniego kontaktu z prawnikiem, świadczenie usług prawniczych online przez naszą kancelarię odbywa się z wykorzystaniem różnych narzędzi komunikacji, takich jak wideokonferencje czy czat, co pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta i bardziej efektywną współpracę. W celu zmniejszenia dystansu na życzenie klienta, porady prawne przez telefon mogą odbywać się z użyciem kamery wideo.

 

Czytaj więcej...

ZNĘCANIE PSYCHICZNE A ROZWÓD - PRZEMOC SEKSUALNA JAKO JEDNA Z PRZYCZYN ROZPADU MAŁŻEŃSTWA

Przemoc jako przyczyna rozpadu małżeństwa i powód do rozwodu

Znęcanie psychiczne i przemoc seksualna to jedne z przyczyn rozwodu, które pojawiają się w kontekście rozpadu małżeństw. Przemoc psychiczna i seksualna w związku może prowadzić do trwałego rozkładu pożycia, a w konsekwencji do rozwodu. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom, aby zrozumieć, jakie są konsekwencje takich zachowań dla ofiar, jak udowodnić znęcanie się w trakcie procedury rozwodowej oraz jakie są możliwości prawne dla osób doświadczających przemocy w małżeństwie.Znęcanie psychiczne i przemoc seksualna to jedne z przyczyn rozwodu, które pojawiają się w kontekście rozpadu małżeństw. Przemoc psychiczna i seksualna w związku może prowadzić do trwałego rozkładu pożycia, a w konsekwencji do rozwodu. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom, aby zrozumieć, jakie są konsekwencje takich zachowań dla ofiar, jak udowodnić znęcanie się w trakcie procedury rozwodowej oraz jakie są możliwości prawne dla osób doświadczających przemocy w małżeństwie.

 

Czytaj więcej...

UMOWA POŻYCZKI OD OSOBY PRYWATNEJ

Pożyczka prywatna - sporządzanie umowy

Pożyczka kojarzy się z kredytem zaciągniętym w banku lub innej instytucji finansowej. To rozwiązanie bezpieczne dla obu stron umowy, ponieważ ich interesy chronione są przez przepisy prawa. Niestety, nie każdy może skorzystać z takiej formy finansowania, na przykład w związku z brakiem zdolności kredytowej. Sposobem na pozyskanie potrzebnych środków może być w takim wypadku pożyczka od osoby prywatnej – wolna od formalności i ograniczeń narzucanych przez instytucje. Takie rozwiązanie także uregulowane jest przepisami prawa – można skorzystać z niego całkowicie legalnie i bezpiecznie.

Czytaj więcej...