Blog

UMOWA POŻYCZKI OD OSOBY PRYWATNEJ

Pożyczka prywatna - sporządzanie umowy

Pożyczka kojarzy się z kredytem zaciągniętym w banku lub innej instytucji finansowej. To rozwiązanie bezpieczne dla obu stron umowy, ponieważ ich interesy chronione są przez przepisy prawa. Niestety, nie każdy może skorzystać z takiej formy finansowania, na przykład w związku z brakiem zdolności kredytowej. Sposobem na pozyskanie potrzebnych środków może być w takim wypadku pożyczka od osoby prywatnej – wolna od formalności i ograniczeń narzucanych przez instytucje. Takie rozwiązanie także uregulowane jest przepisami prawa – można skorzystać z niego całkowicie legalnie i bezpiecznie.

Czytaj więcej...

NON-DISCLOSURE AGREEMENT (NDA) – CZYM JEST I CO POWINNA ZAWIERAĆ?

Podpisanie umowy NDA w firmie

Non-disclosure agreement (NDA) to umowa o zachowaniu poufności. Takie porozumienie pomiędzy dwoma podmiotami służy dwustronnemu (lub jednostronnemu) zabezpieczeniu informacji objętych tajemnicą, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania firmy. Dlaczego – pomimo istnienia regulacji ustawowych chroniących interesy przedsiębiorców – warto zawrzeć taką umowę i jak powinna ona wyglądać?

Czytaj więcej...

UMOWA KONSORCJUM - DO CZEGO SŁUŻY I JAK POWINNA WYGLĄDAĆ?

Umowa konsorcjum - jej zadanie oraz wzór umowy

Konsorcjum to porozumienie dwóch lub kilku podmiotów gospodarczych, którego celem jest wspólna realizacja określonego przedsięwzięcia. Firmy decydują się na taką formę współpracy wówczas, gdy samodzielnie nie dysponują dostatecznym potencjałem (zasobami ludzkimi, kompetencjami, kapitałem itd.), by podjąć się danego zadania. Najczęściej konsorcjum powołuje się po to, by łącznie spełnić warunki udziału w przetargu i wspólnie zrealizować zamówienie publiczne. 

Czytaj więcej...

ODWOŁANIE DAROWIZNY – CZY JEST MOŻLIWE?

Odwołanie darowizny Adwokat Wrocław

Przekazanie darowizny stanowi zwykle przejaw dobrej woli i wyraża chęć wsparcia drugiej osoby. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy obdarowana osoba nie zasłużyła na okazaną pomoc? Czy można cofnąć darowiznę? Czy osoba, której udzieliliśmy wsparcia, będzie musiała oddać nam całą kwotę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej...

KTO DZIEDZICZY DAROWIZNĘ PO ŚMIERCI OBDAROWANEGO?

Dziedziczenie darowizny po śmierci obdarowanego

Darowizna to rodzaj umowy nazwanej uregulowanej w art. 888-902 Kodeksu cywilnego. Umożliwia ona dokonywanie przysporzeń majątkowych bez ekwiwalentu – darczyńca zobowiązuje się do świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, nie oczekując zapłaty. Ten rodzaj umowy często bywa źródłem sporów, zwłaszcza po śmierci obdarowanego. Dziedziczenie darowizny podlega bowiem prawu spadkowemu, co sprawia, że skutki umowy nie zawsze są zgodne z intencjami żyjącego darczyńcy.

Czytaj więcej...

ZMIANA NAZWISKA PO ROZWODZIE - JAK ZAŁATWIĆ?

Zmiana nazwiska po rozwodzie - czy jest możliwa?

Zgodnie z treścią art. 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Rozwiązanie małżeństwa nie skutkuje automatycznie powrotem do nazwiska noszonego przed jego zawarciem. Wiele osób nie decyduje się na to, chcąc zachować to samo nazwisko, które noszą dzieci albo z powodów zawodowych (gdy nazwisko powiązane jest z wykreowaną marką). Często jednak zdarza się, że osoby rozwiedzione chcą zmienić nazwisko ze względu na niechęć do byłego małżonka albo z potrzeby symbolicznego odcięcia się od zamykanego właśnie rozdziału życia.

Czytaj więcej...

UMOWA PRZEZ INTERNET - KIEDY JEST WAŻNA?

Umowa internetowa - kiedy ważna, czy można anulować?

Globalizacja idąca w parze z dynamicznym rozwojem technologii informatycznych sprawia, że coraz powszechniejsze staje się zawieranie umów przez internet. Przeniesienie tej sfery działalności do sieci pozwala usprawnić dotychczasowy, żmudny proces wymiany papierowych dokumentów. To ogromna oszczędność naszego czasu i zasobów naszej planety. Jak jednak zmiana ta wpłynęła na prawne aspekty zawierania umów? Czy zawarta przez internet umowa bez podpisu jest ważna tak samo, jak podpisana odręcznie na kartce papieru?

Czytaj więcej...

UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA – CZY JEST MOŻLIWE?

Jak uzyskać unieważnienie małżeństwa?

Ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu. Niestety, nierzadko zdarza się, że decyzja o połączeniu swojego losu z losem drugiej osoby okazuje się pochopna. W Polsce z roku na rok spada liczba zawieranych małżeństw, a wzrasta odsetek rozwodów (według statystyk jedna trzecia formalnych związków zawieranych na terenie naszego kraju kończy się rozwodem). Czasami małżonkowie rozczarowani wspólnym życiem szukają sposobu na unieważnienie małżeństwa cywilnego lub kościelnego. Jakie powody unieważnienia małżeństwa cywilnego dopuszcza polskie prawo? Jak unieważnić małżeństwo zawarte przed ołtarzem? Sprawdź!

Czytaj więcej...