Home / Dla rodziny / Rozwód z obcokrajowcem w Polsce
Rozwód z obcokrajowcem w Polsce

Rozwód z obcokrajowcem w Polsce

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i tam zawierają związki małżeńskie z obcokrajowcami. W sytuacji, gdy małżonkowie będący obywatelami różnych państw decydują się na rozwód powstaje problem ustalenia kraju i prawa w jakim małżonkowie mogliby się rozwieźć.

Bardzo często najkorzystniejszym rozwiązaniem dla obywateli polskich jest zainicjowanie sprawy o rozwód z obcokrajowcem w Polsce. W takiej sytuacji najkorzystniej zwrócić się o pomoc prawną do doświadczonego adwokata od spraw rodzinnych, który pomoże przeprowadzić sprawę o rozwód w Polsce.

 Czy możliwy jest rozwód z obcokrajowcem w Polsce?

Rozwód z obcokrajowcem jest nie tylko możliwy, ale bywa również mniej skomplikowany, czasochłonny i kosztowny niż rozwód przeprowadzany za granicą. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji danego małżeństwa oraz ich żądań rozwodowych. Jak wynika jednak z praktyki wielu małżonków, dąży do uzyskania rozwodu za porozumieniem, co znacznie skraca i ułatwia proces. W wielu sytuacjach, przy współpracy z naszą Kancelarią możliwe jest również ubieganie się o uzyskanie rozwodu z obcokrajowcem bez jego osobistego udziału w sprawie rozwodowej. Uprawnienie do złożenie pozwu o rozwód z obcokrajowcem w Polsce posiadają obcokrajowcy, którzy zawarli związek małżeński w Polsce, lub obywatele Polski spełniający konkretne wymagania, uzależnione od miejsca pochodzenia małżonka z zagranicy.

Rozwód z obcokrajowcem z Unii Europejskiej

Uzyskanie rozwodu w Polsce w przypadku małżeństwa obywatela polskiego z obywatelem innego Państwa Unii Europejskiej jest możliwe w przypadku gdy:

  • oboje małżonkowie mają zwykły pobyt na terytorium Polski, lub
  • małżonkowie mieli ostatnio oboje zwykły pobyt na terytorium Polski, o ile jedno z nich ma tutaj nadal zwykły pobyt, lub
  • strona przeciwna ma zwykły pobyt na terytorium Polski, lub
  • przypadku wspólnego pozwu lub wniosku jedno z małżonków ma zwykły pobyt na terytorium Polski, lub
  • powód lub wnioskodawca ma zwykły pobyt na terytorium Polski, jeżeli przebywał w Polsce od przynajmniej roku bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku, lub
  • powód lub wnioskodawca ma zwykły pobyt na terytorium Polski, jeżeli przebywał w Polsce przynajmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku i jest obywatelem polskim,
  • oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

Rozwód z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej

Uzyskanie rozwodu w Polsce w przypadku małżeństwa obywatela polskiego z obywatelem Państwa spoza Unii Europejskiej jest możliwe w przypadku gdy:

  • oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce, lub
  • małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed złożeniem pozwu o rozwód miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce, lub
  • małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed złożeniem pozwu o rozwód ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce, lub
  • oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

Formalności związane z rozwodem

Obywatele polscy, którzy decydują się wszczęcie postępowanie w sprawie o rozwód obcokrajowcem w Polsce, muszą przedłożyć wraz z pozwem, przetłumaczony na język polski dokument potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego za granicą oraz narodzenie się dzieci z małżeństwa.

W przypadku, gdy strona wnosząca pozew nie zna miejsca pobytu małżonka, może złożyć do sądu wniosek o ustanowienie przez Sąd kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Wówczas, interesy małżonka, którego miejsca pobytu nie można ustalić będą reprezentowane przez kuratora. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie rozwodu nawet bez obecności drugiego małżonka.

Fachowe wsparcie adwokata w sprawie o rozwód z obcokrajowcem

Każda sprawa jest inna i wymaga odrębnej, indywidualnej analizy prawnej. Sprawy rozwodowe żądzą się swoimi prawami, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem ze wsparcia adwokata specjalizującego w prawie rodzinnym międzynarodowym. Jako Adwokat Rodzinny od wielu lat pomagam polskim obywatelom uzyskać rozwód z obywatelami innych państw w Polsce. Prowadzę strony od momentu ustalenia sądu właściwego do rozstrzygnięcia sprawy i przygotowania potrzebnej dokumentacji rozwodowej, przez przesłuchanie stron na sali sądowej, aż do chwili uzyskania wyroku orzekającego rozwód z obcokrajowcem. Zapraszam do współpracy osoby planujące rozwód na terenie Polski lub będące w jego trakcie.

Specjalizuję się również w pozostałych sprawach rodzinnych, takich jak:

  • ustalenie alimentów (zasądzenie, podwyższenie, ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł),
  • podział majątku małżeńskiego po rozwodzie,
  • kontakty i władza rodzicielska nad dziećmi (ograniczenie, pozbawienie władzy rodzicielskiej)
  • sprawy spadkowe (dziedziczenie, dział spadku, zachowek)

autor: Agnieszka Duży

Adwokat Agnieszka Duży to ceniony specjalista w dziedzinie prawa, oferujący kompleksowe usługi prawne we Wrocławiu. Prowadzona przez mecenas Agnieszkę Duży kancelaria adwokacka wyróżnia się profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do każdej sprawy, niezależnie od stopnia jej skomplikowania. Specjalizując się w szerokiej gamie zagadnień prawnych, od prawa rodzinnego po sprawy karne i cywilne, mecenas Duży zapewnia swoim klientom najwyższej jakości pomoc prawną.