Blog

Jaki powinien być dobry adwokat?

dobry adwokat wrocław

Dobry prawnik to nie tylko osoba doskonale przygotowana do wykonywania swojego zawodu, mogąca pochwalić się niejednym sukcesem na sali sądowej. Nie każdy kompetentny adwokat może podjąć się danej sprawy z satysfakcjonującym skutkiem. Wiedza zwykle nie jest jedynym atutem prawnika przed obliczem sądu. O owocnej współpracy z klientem zaś przesądza nie tylko profesjonalizm, lecz przede wszystkim tzw. kompetencje miękkie. Czym kierować się zatem, szukając dobrego adwokata we Wrocławiu?

Czytaj więcej...

WYJAZD DZIECKA ZA GRANICĘ BEZ ZGODY DRUGIEGO RODZICA

Rodzice posiadający pełnię władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem w sprawach istotnych dla dziecka powinni decydować wspólnie. W sytuacji w której rodzice nie potrafią podjąć zgodnej decyzji rozstrzyga sąd opiekuńczy. W sprawach mniej istotnych, każdy z rodziców może decydować samodzielnie, bez uzyskania zgody drugiego rodzica. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców, chce zabrać dziecko na dłuższy wyjazd wakacyny za granice?

Czytaj więcej...

ALIMENTY UISZCZANE NA NIE SWOJE DZIECKO. ZWROT ALIMENTÓW

alimenty na nieswoje dziecko

Zgodnie z Ustawą Kodeks rodziny i opiekuńczy w Polsce istnieje obowiązek alimentacyjny, który do dostarczania środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb osobie niezdolnej zaspokoić ich samodzielnie obliguje krewnych w linii prostej.

Czy zatem ktoś, kto dowiaduje się, że nie jest biologicznym rodzicem swojego dziecka, może domagać się zwrotu uiszczanych na niego alimentów?

Czytaj więcej...

JAK NAPISAĆ WAŻNY TESTAMENT NIE WYCHODZĄC Z DOMU?

W tych trudnych czasach, kiedy mamy ograniczony dostęp do wielu instytucji i urzędów, a jednocześnie zastawiamy się nad przyszłością naszych najbliższych na wypadek śmierci, jednym ze sposobów urzeczywistnienia naszej ostatniej woli jest sporządzenie własnoręcznego testamentu.

Testament własnoręcznie sporządzony w domowym zaciszu ma taką samą moc i ważność jak testament notarialny. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach i zasadach, które warunkują jego ważność.

Czytaj więcej...

ROZWÓD W UK / DIVORCE IN POLAND

Wielu Polaków zamieszkujących w Wielkiej Brytanii staje przed podjęciem decyzji dotyczącej rozwodu. Pojawiają się wówczas podstawowe pytania: Gdzie najlepiej się rozwieźć w Polsce, czy w Anglii? Ile kosztuje rozwód w UK? Ile kosztuje pozew o rozwód w Polsce? Czy potrzebna jest pomoc polskiego prawnika do rozwodu? ROZWÓD W UK / DIVORCE IN POLAND

Czytaj więcej...

ROZWÓD Z OBCOKRAJOWCEM W POLSCE

rozwód z obcokrajowcem

W obecnych czasach Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i tam zawierają związki małżeńskie z obcokrajowcami. W sytuacji, gdy małżonkowie będący obywatelami różnych państw decydują się na rozwód powstaje problem ustalenia kraju i prawa w jakim małżonkowie mogliby się rozwieźć.

Bardzo często najkorzystniejszym rozwiązaniem dla obywateli polskich jest zainicjowanie sprawy o rozwód z obcokrajowcem  w Polsce. W takiej sytuacji najkorzystniej zwrócić się o pomoc prawną do doświadczonego adwokata od spraw rodzinnych, który pomoże przperowadzić sprawę o rozwód w Polsce.

Czytaj więcej...

JAK ZAŁATWIĆ FORMALNOŚCI SPADKOWE? INFORMACJE DLA OSÓB UPRAWNIONYCH DO ZACHOWKU

Do nabycia spadku przez osoby uprawnione do spadku dochodzi już z chwilą śmierci spadkodawcy. W praktyce oznacza to, że osoby uprawnione do spadku z ustawy stają się spadkobiercami zanim podejmą decyzję odnośnie tego jak załatwić formalności spadkowe i nabyć prawo do spadku. Spadkobiercy, którzy nie chcą odziedziczyć spadku, powinni w terminie 6 miesięcy złożyć przed sądem oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Czytaj więcej...

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI DZIEDZICZYMY?

dziedziczenie ustawowe adwokat wrocław

Dziedziczenie może przybrać dwie formy: dziedziczenie testamentowe oraz dziedziczenie ustawowe. W sytuacji w której spadkodawca nie sporządził testamentu, testament okazał się nieważny lub osoby powołane do dziedziczenia w testamencie nie mogą być spadkobiercami lub spadek odrzucili zastosowanie znajduje dziedziczenie z ustawy, czyli według kolejności wynikającej z przepisów kodeksu cywilnego.

Czytaj więcej...