Opóźnienia w płatności faktur przez kontrahentów znane są każdemu przedsiębiorcy. Brak terminowej zapłaty może wynikać z utraty płynności finansowej naszego klienta lub jego świadomych działań.
Niezależnie od przyczyny opóźnienia w płatności faktur wierzyciel dbając o swoje interesy winien po upływie terminu płatności faktury podjąć odpowiednie działania w zakresie odzyskania swoich należności.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty długu to pierwszy polubowny krok w kierunku odzyskania swoich wierzytelności przed wystąpieniem do sądu z pozwem o zapłatę.
Co to jest wezwanie do zapłaty długu?
Wezwanie do zapłaty długu to pismo, które wierzyciel może wysłać dłużnikowi, który nie rozliczył się z wykonanej usługi, np. przyjął usługę lub odebrał towar, ale za nie nie zapłacił. Wezwanie do zapłaty długu jest przypomnieniem dłużnikowi, że posiada zobowiązanie finansowe z którego się nie wywiązał mimo upływu terminu płatności. Wezwanie do zapłaty długu to również pierwszy polubowny krok w kierunku odzyskania swoich wierzytelności przed wystąpieniem do sądu z pozwem o zapłatę.
Kiedy należy przygotować wezwanie do zapłaty długu?
W sytuacji w której Strony umowy nie określiły terminu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę, wezwanie do zapłaty jest warunkiem koniecznym otrzymania wynagrodzenia. W wezwaniu do zapłaty należy wskazać termin zapłaty, który nie został wcześniej określony. W sytuacji w której mimo określenia terminu zapłaty nie otrzymamy wynagrodzenia we wskazanym w wezwaniu do zapłaty terminie możemy wystosować do dłużnika drugie, tym razem przedsądowe wezwanie do zapłaty długu.
Ponadto przepisy kodeksu postępowania cywilnego obligują nas do wysłania przedsądowego wezwania do zapłaty przed wystąpieniem na drogę postępowania sądowego. Taka sytuacja ma miejsce, gdy chcemy skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego o zapłatę, wówczas przygotowując pozew na odpowiednim formularzu musimy wskazać sądowi, że podjęliśmy próbę polubownego rozwiązania sporu. Ponadto, dotyczy to również składania pozwu o zapłatę w trybie zwykłym, wówczas w treści pozwu o zapłatę należy wskazać, czy strony podjęły próbę mediacji lub w inny polubowny sposób próbowały dojść do porozumienia w zakresie uregulowania płatności. Jednym z takich polubownych prób rozwiązania sporu jest właśnie wezwanie do zapłaty długu.
Jak napisać wezwanie do zapłaty długu?
Prawo nie przewiduje konkretnego wzoru wezwania do zapłaty długu. Każdy wierzyciel może zatem zadecydować o formie i treści swojego wezwania do zapłaty. Warto jednak mieć na uwadze, że forma i treść wezwania do zapłaty będą decydowały o jego skuteczności. Wezwanie do zapłaty długu przygotowane w oficjalnej formie ze skonkretyzowanym żądaniem z pewnością zwiększy szanse na poważne potraktowanie pisma przez dłużnika i odzyskanie długu.
Mimo, że brak jest oficjalnego wzoru wezwania do zapłaty, pismo to powinno zawierać określone elementy, aby osiągnęło zamierzony przez wierzyciela efekt. Wśród tych elementów, należy wskazać:
- dane wierzyciela, czyli osoby uprawionej do dochodzenia zapłaty należności,
- dane dłużnika,
- umowę, fakturę lub inny dokument z którego wynika zobowiązanie do zapłaty długu,
- wysokość dochodzonej kwoty długu,
- wysokość ewentualnych odsetek, które powstały na skutek opóźnienia w płatności,
- wyznaczony przez wierzyciela termin spłaty długu (w praktyce jest to 7 lub 14 dni od dnia odebrania przez dłużnika wezwania do zapłaty),
- sposób zapłaty, zazwyczaj jest to podanie numeru rachunku bankowego wierzyciela, na który powinna zostać dokonana wpłata,
- data i podpis wierzyciela.
Czy wezwanie do zapłaty można wysłać mailem?
Wezwanie do zapłaty, aby stało się skuteczne powinno dotrzeć do adresata. Zasadą ogólnie stosowaną w praktyce jest wysłanie wezwania do zapłaty długu pocztą tradycyjną w formie listu poleconego. Często pojawia się również pytanie czy wezwanie do zapłaty można wysłać mailem? Odpowiedź brzmi tak, wezwanie do zapłaty można wysłać mailem. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest brak zastrzeżenia w umowie wymogu zachowania formy listu poleconego dla tej czynności. W każdej sytuacji przed wysłaniem wezwania do zapłaty, należy sprawdzić jaką formę wysyłki pisma przewiduje umowa podpisana przez Strony.
Jeśli brak jest wskazania szczególnej formy, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby wezwanie do zapłaty wysłać mailem. W mailowym wezwaniu do zapłaty zawieramy te same informacje, które zawieramy w tradycyjnym, pisemnym wezwaniu.
Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest to, aby wezwanie do zapłaty skutecznie dotarło do dłużnika. W związku z tym pomocne może się okazać wysłanie dodatkowego wezwania do zapłaty w formie e-mail w sytuacji w której dłużnik nie odbiera korespondencji listowej lub zmienił swój dotychczasowy adres do doręczeń lub odwrotnie przesłanie wezwania do zapłaty listem poleconym, jeśli dłużnik zaprzestał odbierania korespondencji mailowej. Dowód skutecznego doręczenia wezwania do zapłaty będzie stanowił potwierdzenie, że dłużnik zapoznał się z treścią wezwania do zapłaty, a wierzyciel podjął próbę ugodowego rozwiązania sporu.
Czy warto wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty długu?
Odpowiedź brzmi tak, przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pierwszym krokiem do odzyskania należnych nam pieniędzy. Dzięki wezwaniu do zapłaty możemy uzyskać:
- natychmiastową zapłatą zaległych należności bez konieczności inicjowania sporu sądowego;
- uznanie długu przez dłużnika oraz przerwanie biegu przedawnienia roszczenia pienieżnego;
- zapłatę długu przedawnionego - potwierdzenie aktualności danych korespondencyjnych dłużnika;
- naliczenie rosnących odsetek od kwoty głównej zaległości.
Wezwanie do zapłaty bardzo często jest przygotowywane przez prawnika: adwokata lub radcę prawnego oraz opatrzone jego podpisem. Taki dokument zawiera nie tylko wszystkie niezbędne informacje, ale również zapowiedź skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego w przypadku braku terminowej zapłaty.
Praktyka pokazuje, że wezwania do zapłaty wysyłane przez ustanowionego w sprawie prawnika są o wiele skuteczniejsze, niż wezwania sporządzane przez samych wierzycieli. Dłużnicy traktują takie pisma poważniej, widząc determinację wierzyciela do odzyskania długu. Mają również świadomość, że w braku zapłaty długu sprawa zostanie skierowania na drogę postępowania sądowego, co przełoży się na poniesienie przez nich wyższych kosztów spłaty zadłużenia.