Blog

dobry adwokat wrocław

Dobry prawnik to nie tylko osoba doskonale przygotowana do wykonywania swojego zawodu, mogąca pochwalić się niejednym sukcesem na sali sądowej. Nie każdy kompetentny adwokat może podjąć się danej sprawy z satysfakcjonującym skutkiem. Wiedza zwykle nie jest jedynym atutem prawnika przed obliczem sądu. O owocnej współpracy z klientem zaś przesądza nie tylko profesjonalizm, lecz przede wszystkim tzw. kompetencje miękkie. Czym kierować się zatem, szukając dobrego adwokata we Wrocławiu?

 

 

 

 

 

 

 

Kompetencje zawodowe dobrego prawnika

 

Adwokat zdolny skutecznie bronić interesów swojego klienta musi posiadać gruntowną wiedzę i doświadczenie. Prawo to jednak bardzo rozległa dziedzina i nie sposób znać wszystkich jego niuansów. Ponieważ we Wrocławiu można znaleźć dobrego prawnika o każdej specjalności, warto powierzyć swoją sprawę osobie, która ma doświadczenie w danym obszarze problemów prawnych i nieustannie podnosi swoje kwalifikacje.

 

Każdy naprawdę dobry prawnik we Wrocławiu to osoba znakomicie przygotowana do prowadzonej sprawy, a przy tym punktualna i terminowa (w szczególności – przestrzegająca terminów wyznaczonych przez sąd). Niezwykle istotnymi cechami na sali sądowej są także pewność siebie i elokwencja, bez których nawet najbardziej doświadczony adwokat nie jest w stanie przekonująco bronić interesów swojego klienta.

 

Choć adwokat musi znać prawo od podszewki i działać w zgodzie z jego literą, niezwykle istotnymi umiejętnościami w jego pracy są elastyczność i kreatywność. Dzięki otwartemu umysłowi prawnik jest w stanie swobodnie poruszać się w sferze sztywnych paragrafów i znajdować rozwiązania najkorzystniejsze dla klienta. Może też szybko reagować na dynamiczną sytuację procesową, na bieżąco dostosowywać strategię działania do nowych okoliczności.

 

Etyka zawodowa dobrego adwokata

 

Szukając we Wrocławiu dobrego adwokata, warto kierować się opiniami na temat jego postawy wobec klientów. W niewielu profesjach przestrzeganie etyki zawodowej ma tak ogromny wpływ na jakość świadczonych usług.

 

Prawnik powinien być niezależny, czyli służyć wyłącznie interesom klienta. Dobro klienta pozostaje priorytetem na każdym etapie prowadzonej sprawy.

 

Na mocy obowiązujących przepisów adwokatów obowiązuje tajemnica zawodowa. To klient decyduje, które informacje dotyczące jego sprawy zostaną ujawnione w sądzie. Prawnik powinien być dyskretny i nie zdradzać nikomu tajemnic klienta nawet po zakończeniu procesu.

 

Dobry adwokat na bieżąco informuje klienta o postępach sprawy i odpowiada na nurtujące go pytania. Oczywiście prawnik nie musi być dyspozycyjny w każdej chwili, ale w godzinach pracy powinien możliwie najszybciej oddzwaniać do klienta, który próbuje się z nim skontaktować.

 

Zdolności interpersonalne dobrego prawnika

 

Znalezienie dobrego adwokata z Wrocławia nie jest trudne, biorąc pod uwagę wielkość metropolii. Jednak nie każdy skuteczny prawnik jest dobrym partnerem w rozmowie. Niestety, na studiach prawniczych niewiele uwagi poświęca się zagadnieniom z zakresu psychologii.

 

Dobry adwokat powinien wykazywać się wysoką empatią, umiejętnością uważnego słuchania, dyplomacją, cierpliwością i taktem. Te kompetencje potrzebne są zresztą nie tylko w kontakcie z klientami, ale też innymi prawnikami, świadkami czy pracownikami administracji sądowej.

 

Każdy adwokat powinien pamiętać, że najczęściej ma do czynienia z laikami, dla których język prawniczy – o meandrach kodeksów nie wspominając – jest niezrozumiały. Dobry prawnik potrafi w jasny, bezpośredni sposób przedstawiać klientowi jego sytuację i jej możliwe rozwiązania.

 

Jak znaleźć dobrego adwokata we Wrocławiu?

 

W poszukiwaniu prawnika należy kierować się przede wszystkim charakterem swojego problemu. Nawet najlepszy adwokat, który z sukcesem prowadzi sprawy karne, nie musi być równie skuteczny w działaniu, gdy chodzi o formalności spadkowe czy pozew przeciw pracodawcy. Jeśli klient nie jest pewien, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje, może wybrać renomowaną kancelarię, w której działają prawnicy o różnych specjalnościach. Tam zostanie pokierowany do odpowiedniej osoby.

 

W dzisiejszych czasach o każdym dobrym prawniku we Wrocławiu można znaleźć opinie w internecie. Należy jednak traktować je z pewną dozą ostrożności. Zazwyczaj najbardziej miarodajne są rekomendacje znajomych, którzy z pomocą danego adwokata wygrali podobną sprawę.