Na czym polega odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka i jak wygląda procedura przewidziana w tym zakresie przez prawo? Chcąc dowiedzieć się, jak odrzucić spadek w imieniu dziecka, warto skontaktować się z profesjonalnym prawnikiem. Doradztwo prawne w zakresie prawa spadkowego świadczy we Wrocławiu adwokat Agnieszka Duży, która wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, a także sporządzi wniosek o odrzucenie spadku przez dzieci. Wsparcie prawne obejmuje nie tylko prawo spadkowe, ale także rozwody we Wrocławiu, separacje czy podział majątku po rozwodzie.

 

Odrzucenie spadku za dziecko - w jakich sytuacjach następuje?

W sytuacji, w której rodzic posiadający potomstwo odrzuca spadek, musi również pamiętać o odrzuceniu spadku w imieniu jego małoletnich dzieci, ponieważ dziedziczą oni w dalszej kolejności. Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci jest znacznie bardziej skomplikowane aniżeli odrzucenie spadku przez nas samych, ponieważ składa się z dwóch postępowań przed sądem. Dodatkowym utrudnieniem jest termin, w którym należy spadek ostatecznie odrzucić, a który wynosi 6 miesięcy.

 

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka - procedura

Pierwszym krokiem, który rodzice powinni przedsięwziąć w celu dokonania zrzeczenia się spadku w imieniu małoletniego dziecka, jest uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, ponieważ rodzice nie mogą dokonywać bez zgody sądu czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka (zbywanie, nabywanie nieruchomości, obciążanie majątku dziecka, odrzucenie spadku).

Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu, w którym sąd wyraża zgodę na odrzucenie spadku, należy złożyć do sądu kolejny - docelowy wniosek o odrzucenie spadku w imieniu dziecka (małoletniego) lub złożyć takie oświadczenie przed notariuszem lub konsulem.

Najważniejsze w tej kwestii jest dotrzymanie 6-miesięcznego terminu.

Rodzice mieszkający za granicą i chcący odrzucić spadek w imieniu małoletniego mogą dodatkowo zmierzyć się z problemem ustalenia właściwego sądu, przed którym należy rozpocząć procedurę odrzucenia spadku. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług naszej kancelarii. Jako adwokat z Wrocławia wraz z zespołem doświadczonych prawników doradzam Klientom, przed jakim sądem zainicjować postępowanie o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, mieszkającego za granicą, pomagam w sporządzaniu odpowiednich wniosków oraz podejmuję się reprezentacji rodziców przed odpowiednim sądem, nie tylko we Wrocławiu, ale także w innych, okolicznych miastach.

 

Adwokat Agnieszka Duży Wrocław - fachowa pomoc prawna z zakresu spadków

W ramach współpracy pomagam Klientom nie tylko w procesie odrzucenia spadku w imieniu dziecka we Wrocławiu, ale także w innych sprawach dziedziny prawa spadkowego. Reprezentuję Klientów podczas procesów:

Zapraszam do kontaktu!

Skontaktuj się z nami
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Slider
Skontaktuj się z nami

Adwokat

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Slider