Na czym polega odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka i jak wygląda procedura przewidziana w tym zakresie przez prawo? Chcąc dowiedzieć się, jak odrzucić spadek w imieniu dziecka, warto skontaktować się z profesjonalnym prawnikiem. Doradztwo prawne w zakresie prawa spadkowego świadczy we Wrocławiu adwokat Agnieszka Duży, która wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, a także sporządzi wniosek o odrzucenie spadku przez dzieci. Wsparcie prawne obejmuje nie tylko prawo spadkowe, ale także rozwody we Wrocławiu, separacje czy podział majątku po rozwodzie.
Odrzucenie spadku za dziecko - w jakich sytuacjach następuje?
W sytuacji, w której rodzic posiadający potomstwo odrzuca spadek, musi również pamiętać o odrzuceniu spadku w imieniu jego małoletnich dzieci, ponieważ dziedziczą oni w dalszej kolejności. Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci jest znacznie bardziej skomplikowane aniżeli odrzucenie spadku przez nas samych, ponieważ może składać się z dwóch postępowań przed sądem. Dodatkowym utrudnieniem jest termin, w którym należy spadek ostatecznie odrzucić, a który wynosi 6 miesięcy.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka - procedura
Pierwszym krokiem, który rodzice powinni przedsięwziąć w celu dokonania zrzeczenia się spadku w imieniu małoletniego dziecka w niektórych przypadakch, jest uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, ponieważ rodzice nie mogą dokonywać bez zgody sądu czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka (zbywanie, nabywanie nieruchomości, obciążanie majątku dziecka, odrzucenie spadku). Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest wymagana w przypadku braku porozumienia rodziców w kwestii odrzucenia spadku, braku posiadania przez każdego z rodziców władzy rodzicielskiej oraz w przypadku przyjęcia spadku przez dzieci lub dziecko.
Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu, w którym sąd wyraża zgodę na odrzucenie spadku, należy złożyć do sądu kolejny - docelowy wniosek o odrzucenie spadku w imieniu dziecka (małoletniego) lub złożyć takie oświadczenie przed notariuszem lub konsulem.
W pozostałych przypadkach w których zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka nie jest wymagana, należy w ciągu 6 miesięcy od daty odrzucenia spadku przez jednego z rodziców, złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem, konsulem lub notariuszem. Pamiętać jednak należy, że złożenie oświadczenia przed Konsulem wymaga kolejnego kroku, czyli złożenia tego oświadczenia do sądu, aby stało się skuteczne.
Najważniejsze w tej kwestii jest dotrzymanie 6-miesięcznego terminu.
Rodzice mieszkający za granicą i chcący odrzucić spadek w imieniu małoletniego mogą dodatkowo zmierzyć się z problemem ustalenia właściwego sądu, przed którym należy rozpocząć procedurę odrzucenia spadku. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług naszej kancelarii. Jako adwokat z Wrocławia wraz z zespołem doświadczonych prawników doradzam Klientom, przed jakim sądem zainicjować postępowanie o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, mieszkającego za granicą, pomagam w sporządzaniu odpowiednich wniosków oraz podejmuję się reprezentacji rodziców przed odpowiednim sądem, nie tylko we Wrocławiu, ale także w innych, okolicznych miastach.
Adwokat Agnieszka Duży Wrocław - fachowa pomoc prawna z zakresu spadków
W ramach współpracy pomagam Klientom nie tylko w procesie odrzucenia spadku w imieniu dziecka we Wrocławiu, ale także w innych sprawach dziedziny prawa spadkowego. Reprezentuję Klientów podczas procesów:
Zapraszam do kontaktu!