Podział majątku spadkowego, inaczej określany jako dział spadku, polega na podziale majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców wskazanych w stwierdzeniu nabycia spadku stosownie do wielkości udziałów. Sąd stwierdza, które składniki majątku przypadną konkretnemu spadkobiercy, by w sposób jak najpełniejszy odzwierciedlić wielkość udziałów. Jeśli chcą Państwo, by podział spadku prowadził doświadczony adwokat z Wrocławia, zapraszam do kontaktu. Kancelaria Adwokacka Agnieszki Duży reprezentuje klientów w sprawach z zakresu prawa rodzinnego - o rozwód, zachowek, podział majątku we Wrocławiu po ustaniu wspólności majątkowej - w sądach wszystkich instancji.

 

Postępowanie w sprawach spadkowych

 

Postępowanie spadkowe rozpoczyna się od zainicjowania sprawy spadkowej przed sądem, podczas której następuje przyjęcie lub odrzucenie spadku oraz ujawnienie i ewentualne podważenie testamentów. Przeprowadzenie przez adwokata sprawy o stwierdzenie nabycia spadku skutkuje wydaniem przez Sąd postanowienia, które ustala, kto i w jakim udziale dziedziczy spadek.

Ukończenie sprawy o nabycie spadku, rozpoczyna bieg terminu do złożenia właściwych deklaracji w Urzędzie Skarbowym, aby skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku od spadków oraz darowizn. W ramach prowadzonej sprawy spadkowej, adwokat gwarantuje także wsparcie, jeśli chodzi o wypełnienie deklaracji koniecznych, aby uzyskać zwolnienie podatkowe od nabytego spadku. 

 

Pomoc adwokata podczas działu spadku

 

Kolejny etap postępowania spadkowego to rozdzielenie spadku pomiędzy spadkobierców. Zadaniem adwokata jest reprezentacja Klientów podczas rozmów ugodowych, a w przypadku braku porozumienia z innymi spadkobiercami, adwokat składa wniosek do sądu o dział spadku. Podczas postępowania o dział spadku Kancelaria Adwokacka zajmuje się ustalaniem składników majątku spadkowego po zmarłym spadkodawcy. 

W przypadku, kiedy spadkobiercy ustawowi wskutek sporządzonego testamentu albo uczynionej przez spadkodawcę za życia darowizny nic nie otrzymają w spadku, tacy spadkobiercy mają prawo żądać zapłaty zachowku. W takich wypadkach, Klient ma możliwość zwrócenia się do Kancelarii Adwokackiej, aby zweryfikować swoje prawo do żądania zachowku, ustalić jego wysokość oraz wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę zachowku.

 

Dział spadku a dziedziczenie nieruchomości

 

W sytuacji, w której spadkobiercy nabyli w spadku nieruchomość w postępowaniu o dział spadku, mogą ją między sobą podzielić lub zadecydować, że własność nieruchomości będzie należała tylko do jednego spadkobiercy, który zobowiąże się spłacić pozostałych spadkobierców z ich części. Dział spadku może zostać przeprowadzony w każdym czasie po stwierdzeniu nabyciu spadku, warto jednak uregulować te sprawy jak najszybciej, aby uniknąć nieporozumień dotyczących rozliczeń z tytułu utrzymania nieruchomości. 

Agnieszka Duży - adwokat we Wrocławiu, prowadzi sprawy o zachowek oraz inne z zakresu prawa spadkowego - pomaga klientom złożyć wniosek o dział spadku, a także wspiera w negocjacjach pomiędzy spadkobiercami. 

Agnieszka Duży służy również pomocą w zakresie spraw o podział majątku małżeńskiego po rozwodzie. Jeśli potrzebny Państwu adwokat z Wrocławia, oferujący pomoc w sprawach o podział majątku, zapraszam do kontaktu w celu umówienia spotkania oraz przedstawienia szczegółów współpracy. Jako doświadczona adwokat z Wrocławia, prowadząca sprawy rozwodowe, oferuję profesjonalną i rzetelną pomoc. Gwarantuję także stałe wsparcie prawne firm, spółek, fundacji i stowarzyszeń. Podczas kontaktu z Klientem, używam zrozumiałego języka, co pomaga w objaśnieniu nie zawsze łatwych kwestii prawnych. Jeżeli chcesz uzyskać fachową pomoc prawną, zapraszam do kontaktu.

 

Skontaktuj się z nami
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Slider
Skontaktuj się z nami

Adwokat

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Slider